Pořádáme v Kroměříži regionální odnož filmového festivalu o lidských právech.
Jeden svět je už více než čtvrt století jednou z neodmyslitelných součástí působení společnosti Člověk v tísni. Od svého vzniku v roce 1999 přináší domácímu publiku dokumentární filmy o lidských právech z celého světa, které se promítají v desítkách měst po celé republice a také na českých základních a středních školách. Jeden svět získal čestné uznání organizace UNESCO za výchovu k lidským právům.
V sále Hotelu U Zlatého Kohouta proběhla přátelská beseda o cykloexpedici z roku 2013 Na Ukrajině po Ukrajině. Expedice a film, s režisérem tohoto dokončovaného snímku Milanem Mrázkem a cestovatelem Vildou Dvořákem, doyenem CK Kudrna cestovní kancelář.
Retro kola, parta nadšených cestovatelů a Ukrajina ještě z dob, kdy nebyla sužována konflikty.
O Martině překonávající následky kyselinového útoku. Po filmu následovala debata s Mgr. Jarmilou Hasoňovou, vedoucí Poradenského a krizového centra. O aktivitách krizového centra, domácím násilí, násilí na ženách a o tom, co můžeme dělat, pokud se něco takového děje našim blízkým.
Bílý anděl
O evakuaci a postupném mizení ukrajinského městečka Marynka z povrchu zemského. Film je poskládán ze záběrů GoPro kamery, umístěné na helmách evakuačního týmu. Po filmu následovala debata se Svyatoslavem Kalishchukem z Mezinárodní Asociace Ukrajinců EuroMajdan.
Hranice
Nadprůměrnou festivalovou účast přilákal film Agnieszky Holland. Temný film o humanitární krizi na polsko-běloruské hranici. Připomínka toho, že krutost člověka není věcí minulosti a je přítomná i v naší době.
Po filmu proběhla debata s Dalimilem Petrilákem, autorem článků v Deník Referendum, analytikem organizace Pomáháme lidem na útěku.
Základna Hollywoodgate
Kamera sledovala muže z vedení Tálibánu poté, co v Afghánistánu došlo k převratu. Snažili se nastolit vojenský režim – mimo jiné i pomocí vojenské techniky, kterou po sobě zanechalo americké vojsko. Po promítání následovala debata s vojenským analytikem Miroslavem Kalousem.
Pingpongová rodina
Norský dokument o skupině lidí různého původu, kteří se pravidelně setkávají na náměstí v Oslu, kde hrají stolní tenis. Sport, přátelství, veřejný prostor a život svébytné komunity.
Po filmu proběhla panelová diskuze s hosty, kteří mají k prolínání kroměřížského veřejného prostoru s uměním a sportem co říct. Za SKATEKM.cz debatovali Petr Neuman a Jakub Riedr (Club extrémních sportů), za GET ART Aleš Vrtal z (Sochy v zahradě).
V sobotu se program Jednoho světa hodně osvěžil. V Klubu Starý pivovar proběhlo odpolední promítání Jeden svět pro rodiny, kde jsme dětem a rodičům pustili 3 krátké filmy. Můj neslyšící brácha, Dokážu to! a Dívka s mosaznými kroužky.
Po krátké pauze pak přišla řada na dokonalé divadlo
Fras - Č̵e̵s̵k̵o̵s̵l̵o̵v̵e̵n̵s̵k̵é̵ ̵k̵l̵a̵c̵k̵y̵
s příběhem o putování malého Sámiho za svými soby. Loutková inscenace na motivy autorského textu tvůrců z prostředí laponských ledových plání, využívající principy filmové tvorby. Scénografie byla vyrobena z přírodních materiálů, jako je kůže, kameny a imitace kosti.
V sále byly k dispozici sedací vaky, barové stolky, pohodlí a rodinná atmosféra.
Program doplnila bezpeněžní zóna, udržitelnost, workshop Upcyklace je legrace od ReŠana Kroměříž.
Komorní. Ale krásné! Green swap, swap věcí a tvořivý workshop.
Festival zakončili koncertem jako pohlazením po tváři brněnští Ensoi.
Úplný závěr patřil afterparty s duem Czida a Kobylka Drums.